RAPORT
Startupy
i firmy IT
z
regionu Podbeskidzia
Druga edycja raportu “Startupy i firmy IT z regionu Podbeskidzia” jest kontynuacją przeglądu branży ICT, przyjrzenia się bliżej rozwojowi innowacyjnych rozwiązań biznesowych oraz próby oceny ogólnej kondycji branży informatycznej w regionie Podbeskidzia. W badaniu wzięło udział 23 startupy oraz 36 firm informatycznych, głównie z terenu Bielska-Białej. Cieszy wyraźny wzrost ilości przebadanych organizacji oraz dzięki zachowaniu ciągłości - możliwość dokonania analiz porównawczych i oceny dynamiki zmian sektora.
Fundacja Startup Podbeskidzie to organizacja non-profit, która wspiera rozwój środowiska startupowego na Podbeskidziu. Fundacja organizuje spotkania dla przedsiębiorców, szkolenia, a także oferuje usługi coworkingowe. W ramach fundacji można również skorzystać z pomocy ekspertów w dziedzinie reklamy na Facebooku i Instagramie, copywritingu, tworzenia video dla mediów społecznościowych i wiele więcej
Najbardziej kluczowe
informacje z raportu
badanych wskazało, że brak odpowiednich specjalistów do pracy to największy problem rozwoju ich podmiotu.
analizowanych zespołów stanowią kobiety. Jest to 7% wzrostu względem 2022 roku
Patroni Honorowi
Najbardziej kluczowe
informacje z raportu
Patroni Strategiczni
Zakres Raportu
Zasięg działalności
Startupy o globalnym zasięgu stanowią 17,4% i jest to ich wyłączny obszar działalności .
Forma
Prawna
Zdecydowana większość uczestniczących w badaniu startupów została zarejestrowana jako spółki z ograniczona odpowiedzialnością.
Źródła Finansowania
Prawie 80% respondentów wyraziło przekonanie, że pozyskanie środków staje się coraz trudniejsze. W pierwszej edycji
raportu, jedynie nieco ponad 16% ankietowanych podzieliło to zdanie.
Rentowność firmy
Ponad połowa badanych zaznacza, że w ich firmach odnotowano wzrost przychodów w porównaniu z poprzednim rokiem. To obiecujące oznaczenie zdolności tych firm do rozwijania się i osiągania lepszych wyników finansowych.
Wyzwania
i potrzeby
Obecnie niemal 40% startupów, które zostały poddane badaniom, boryka się z problemami związanymi z przepływem gotówki. Dodatkowo, 35% z nich prognozuje trudności związane z cashflow w przyszłości.