RAPORT
Startupy
i firmy IT
z
regionu Podbeskidzia
Trzecia edycja raportu “Startupy i firmy IT z regionu Podbeskidzia” jest kontynuacją przeglądu branży ICT, przyjrzenia się bliżej rozwojowi innowacyjnych rozwiązań biznesowych oraz próby oceny ogólnej kondycji branży informatycznej w regionie Podbeskidzia. W badaniu wzięło udział 30 startupów oraz 34 firmy informatyczne głównie z terenu Bielska-Białej. Cieszy wyraźny wzrost ilości przebadanych organizacji oraz dzięki zachowaniu ciągłości - możliwość dokonania analiz porównawczych i oceny dynamiki zmian sektora.
Fundacja Startup Podbeskidzie to organizacja non-profit, która wspiera rozwój środowiska startupowego na Podbeskidziu. Fundacja organizuje ogólnopolskie konferencje oraz cykliczne wydarzenia Upgrade Your Business, na których specjaliści dzielą się z uczestnikami najświeższą wiedzą z różnych dziedzin biznesu. Działalność Startup Podbeskidzie obejmuje także usługi coworkingowe, szkolenia oraz doradztwo.
Startup to młoda (do 5 lat na rynku) firma lub grupa osób, która dzięki zastosowaniu innowacji (technologicznej, procesowej itp.) jest w stanie szybko skalować wyniki firmy. W tegorocznym badaniu wzięło udział 30 startupów z Podbeskidzia.
Najbardziej kluczowe
informacje z raportu
badanych firm IT z regionu Podbeskidzia zostało sfinansowanych na start ze środków własnych właścicieli.
firm jest finansowanych całkowicie przez kapitał zagraniczny. Jest to wzrost o 21% względem 2023 roku.
zatrudnionych w przedsiębiorstwach IT stanowią kobiety, co oznacza tendencję wzrostową względem 2022 (22%) oraz 2023 roku (27%).
firm wykazało w 2023 zysk netto w stosunku do swoich przychodów ze sprzedaży.
Najbardziej kluczowe
informacje z raportu
Patroni Strategiczni
Zakres Raportu
Zasięg działalności
Na rynku krajowym swoją działalność prowadzi 16 startupów. Na rynek europejski weszło 10 startupów, a 9 zdobywa klientów na skalę globalną.
Forma
Prawna
Ponad połowa uczestniczących w badaniu startupów została zarejestrowana jako spółki z ograniczona odpowiedzialnością.
Finansowanie
Startupy wykazują niskie zainteresowanie finansowaniem zewnętrznym - 93% startupów jest aktualnie finansowanych ze środków własnych właścicieli.
Rentowność firmy
Połowa badanych startupów zaznacza, że nie generuje przychodów. Stanowi to wzrost o 20% względem ubiegłorocznego badania.
Wyzwania
i potrzeby
Obecnie ponad 60% startupów boryka się z problemami związanymi z przepływem gotówki. Drugim najczęściej wskazywanym wyzwaniem są zwiększone koszty pracy, które wskazuje 40% ankietowanych.